Wydarzenia w dniu: 16 czerwiec 2018

Święto Kawalerów Orderu Uśmiechu

2018-06-16 do 2018-06-17

Święto Kawalerów Orderu Uśmiechu

Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak oraz burmistrz Rabki-Zdroju Ewa Przybyło zapraszają na międzynarodową konferencję naukową pt. „Irena Sendlerowa dzieciom, biografia i przesłanie Kawalera Orderu Uśmiechu”. Odbędzie się ona w sobotę 16 czerwca w kinie „Śnieżka” w Rabce-Zdroju i da początek uroczystościom nadania imienia Kawalerów Orderu Uśmiechu Szkole Podstawowej w Zespole Szkół Uzdrowiskowych w Rabce-Zdroju, które to wydarzenie odbędzie się dnia następnego. Poniżej program obu wydarzeń.

50-lecie Orderu Uśmiechu

Wyjazdowe posiedzenie Kapituły Orderu Uśmiechu

Rabka-Zdrój,  16-17 czerwca 2018 roku

Sobota, 16 czerwca 2018 r.

Międzynarodowa Konferencja Naukowa w ramach Roku Ireny Sendlerowej: Irena Sendlerowa Dzieciom, Biografia i przesłanie Kawalera Orderu Uśmiechu

11.00  -  13.00 Kino Śnieżka

- Uroczyste otwarcie Konferencji

- Powitanie uczestników - Ewa Przybyło – Burmistrz Rabki-Zdroju

- wystąpienie Kanclerza Kapituły:  Marek Michalak – Kanclerz Kapituły Orderu Uśmiechu

- wystąpienia prelegentów

14.00 – 16.00 – Wizyta w Muzeum Orderu Uśmiechu

16.00  -  Posiedzenie Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu

Niedziela, 17 czerwca 2018 r.

Nadanie imienia Kawalerów Orderu Uśmiechu Szkole Podstawowej w Zespole Szkół Uzdrowiskowych w Rabce-Zdroju

10.30 – 12.00    Uroczysta Msza Św. pod przewodnictwem Ks. bpa Antoniego Długosza (Kawalera Orderu Uśmiechu) z udziałem, księży Kawalerów Orderu Uśmiechu, z wystawieniem relikwii Świętych Kawalerów Orderu Uśmiechu: Jana Pawła II i Matki Teresy z Kalkuty, miejsce: Kościół Parafialny św. Teresy od Dzieciątka Jezus

14.15 - Powitanie Gości w Zespole Szkół Uzdrowiskowych w Rabce, ul. Słowackiego 10

- Odsłonięcie i poświęcenie tablicy pamiątkowej – II piętro

- Przekazanie sztandaru

- Wyniki i wręczenie nagród w konkursie „Niosący radość dzieciom – Kawalerowie Orderu Uśmiechu”

- Część artystyczna /Triolki, Majeranki/

42. Festiwal Karpacki w Rabce-Zdroju

2018-06-16 do 2018-06-17

42. Festiwal Karpacki w Rabce-Zdroju

W weekend 16-17 czerwca w amfiteatrze w Rabce-Zdroju odbędzie się 42. Karpacki Festiwal Dziecięcych Zespołów Regionalnych. Impreza, na której wystąpią zespoły z południowej Polski prezentujące folklor dziecięcy, tradycyjnie rozpocznie się w sobotę od korowodu, w którym  wszyscy uczestnicy festiwalu przejdą ulicami miasta do amfiteatru. Tu przez dwa popołudnia odbywać się będą występy.

Karpacki Festiwal Dziecięcych Zespołów Regionalnych ma na celu ochronę najcenniejszych wartości folkloru dziecięcego, zróżnicowanych, karpackich grup etnicznych. Zespoły  prezentują autentyczne programy dostosowane do wieku dziecięcego, które oceniają wybitni specjaliści z etnografii, etnomuzykologii, choreografii.  Festiwal wypracowuje prawidłowe wzorce ochrony tradycji i inspirację najmłodszego pokolenia kulturą regionalną. Festiwal jest barwnym, rozśpiewanym świętem miasta dzieci świata, towarzyszą mu inne wydarzenia m.in korowód zespołów ulicami miasta, kiermasze i warsztaty sztuki ludowej, koncerty Gości Festiwalu.

Festiwal nie jest konkursem lecz przeglądem, jednak spośród jego uczestników Komisja Artystyczna rekomenduje najlepsze zespoły do przyszłorocznej edycji Międzynarodowego Festiwalu Dziecięcych Zespołów Regionalnych ŚWIĘTO DZIECI GÓR, który odbędzie się w Nowym Sączu w lipcu 2019 roku. Tradycyjnie festiwalowi towarzyszyć będą spotkania warsztatowe Komisji Artystycznej z instruktorami zespołów, na których omówione zostaną programy zaprezentowane podczas festiwalu. Wydarzenie zostało dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w wysokości 20.000,- zł  i objęte patronatem Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego 2018.