3Harmonogram odbioru odpadów komunalnych na 2019 rok

Wydarzenia w dniu: 17 maj 2019

Wystawa plenerowa "Polski gen wolności. 150 lat walk o Niepodległość"

2019-05-17 do 2019-05-19

Wystawa plenerowa "Polski gen wolności. 150 lat walk o Niepodległość"

W Parku  Zdrojowym "Pod Grzybkiem" od 16 maja do 09 czerwca 2019r. można będzie oglądać wystawę plenerową  "Polski gen wolności. 150 lat walk o Niepodległość".

„Wystawa pokazuje awers i rewers naszych działań niepodległościowych - z jednej strony czyn insurekcyjny, powstańczy, ale także pokazuje pracę pozytywistyczną, która uzupełniała czyn zbrojny, jest także miejsce, by pokazać działania o charakterze dyplomatycznym" "Fenomen genu niepodległości, o którym chcemy przez tę wystawę opowiedzieć, to jest fenomen wspólnoty, która zniewolona zaborami, potrafiła nie tylko się odrodzić, ale ukształtować się na nowo, przyciągając do polskości nie tylko szlachtę, ale także chłopstwo, a w późniejszym czasie również robotników"  - tak o wystawie mówi Filip Musiał dyr. IPN oddział Kraków.  Narracja główna, prezentowana na 22 planszach frontowych (białych), uporządkowana została chronologicznie, z wyszczególnieniem kluczowych wydarzeń historycznych i zjawisk kulturowych. Prezentuje najważniejsze momenty walk o wolność i polską państwowość począwszy od konfederacji barskiej, poprzez insurekcje, powstania i rewolucje, na I wojnie światowej kończąc. Na planszach tylnych (czerwonych) zaprezentowano zaś biogramy najbardziej emblematycznych postaci, które swoim życiem, walką i pracą przyczyniły się do odzyskania Niepodległości. Na każdą z 44 plansz przypada co najmniej jeden biogram, co łącznie daje bogaty zbiór blisko 50 biogramów postaci historycznych. Odbiorca wystawy może dowiedzieć się więcej o postaciach powszechnie znanych, takich jak Tadeusz Kościuszko, Adam Mickiewicz, Romuald Traugutt czy Józef Piłsudski, ale też poznać losy bohaterów mniej oczywistych, jak ksiądz Brzóska, czy Karol Sienkiewicz.

7. Noc Muzeów w Muzeum

2019-05-17 do 2019-05-17

7. Noc Muzeów w Muzeum

Muzeum Regionalne im. Władysława Orkana w Rabce-Zdroju oraz współorganizator Stowarzyszenie Miłośników Kultury Ludowej z Chabówki zapraszają w piątek 17 maja do Starego Kościółka przy ulicy Orkana 2 na 7. Noc Muzeów w klimatach dudziarskich. Wydarzenie to rozpocznie o godz. 17.00  dr Dorota Majerczyk wykładem pt. „Wspomnienie o Ogólnopolskiej Akcji Zbierania Folkloru” oraz pokaz filmu dokumentalnego pt. „Podhalański Dudziarz”, o godz. 18.00 odbędzie się koncert Dudziarzy Podhalańskich. W drugiej części Nocy Muzeów projekcja filmu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pt. "Muzeum utracone". Będzie się działo! Wstęp symboliczna 1 zł.

17.05.2018 r. (piątek)

W programie 7. Nocy Muzeów:

godz. 17:00

- Wykład pt. „Wspomnienie o Ogólnopolskiej Akcji Zbierania Folkloru” – dr Dorota Majerczyk
- Pokaz filmu dokumentalnego pt. „Podhalański Dudziarz” – instrumentalista, budowniczy – Piotr Majerczyk

Godz. 18.00

- Koncert Dudziarzy Podhalańskich
- Zwiedzanie Muzeum z przewodnikiem
- „Muzeum Utracone” pokaz filmu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego
- Posiady Dudziarzy – siedziba SMKL w Chabówce.

Serdecznie zapraszamy!