2Na terenie Gminy Rabka-Zdrój powołano pogotowie przeciwpowodziowe! Straż Miejska prowadzi całodobowy dyżur telefoniczny. Potrzebę pomocy i konieczność interwencji w związku z zagrożeniem wodą można zgłaszać pod numerem telefonu 18 26 79 2633Harmonogram odbioru odpadów komunalnych na 2019 rok3Wniosek do sporządzanego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego - pobierz2OSTRZEŻENIE METEOROLOGICZNE NR 91 - Intensywne opady deszczu z burzami!

Wydarzenia w dniu: 18 maj 2019

Wystawa plenerowa "Polski gen wolności. 150 lat walk o Niepodległość"

2019-05-17 do 2019-05-19

Wystawa plenerowa "Polski gen wolności. 150 lat walk o Niepodległość"

W Parku  Zdrojowym "Pod Grzybkiem" od 16 maja do 09 czerwca 2019r. można będzie oglądać wystawę plenerową  "Polski gen wolności. 150 lat walk o Niepodległość".

„Wystawa pokazuje awers i rewers naszych działań niepodległościowych - z jednej strony czyn insurekcyjny, powstańczy, ale także pokazuje pracę pozytywistyczną, która uzupełniała czyn zbrojny, jest także miejsce, by pokazać działania o charakterze dyplomatycznym" "Fenomen genu niepodległości, o którym chcemy przez tę wystawę opowiedzieć, to jest fenomen wspólnoty, która zniewolona zaborami, potrafiła nie tylko się odrodzić, ale ukształtować się na nowo, przyciągając do polskości nie tylko szlachtę, ale także chłopstwo, a w późniejszym czasie również robotników"  - tak o wystawie mówi Filip Musiał dyr. IPN oddział Kraków.  Narracja główna, prezentowana na 22 planszach frontowych (białych), uporządkowana została chronologicznie, z wyszczególnieniem kluczowych wydarzeń historycznych i zjawisk kulturowych. Prezentuje najważniejsze momenty walk o wolność i polską państwowość począwszy od konfederacji barskiej, poprzez insurekcje, powstania i rewolucje, na I wojnie światowej kończąc. Na planszach tylnych (czerwonych) zaprezentowano zaś biogramy najbardziej emblematycznych postaci, które swoim życiem, walką i pracą przyczyniły się do odzyskania Niepodległości. Na każdą z 44 plansz przypada co najmniej jeden biogram, co łącznie daje bogaty zbiór blisko 50 biogramów postaci historycznych. Odbiorca wystawy może dowiedzieć się więcej o postaciach powszechnie znanych, takich jak Tadeusz Kościuszko, Adam Mickiewicz, Romuald Traugutt czy Józef Piłsudski, ale też poznać losy bohaterów mniej oczywistych, jak ksiądz Brzóska, czy Karol Sienkiewicz.

Teatr Chrząszcz w Trzcinie zaprasza do biblioteki

2019-05-18 do 2019-05-18

Teatr Chrząszcz w Trzcinie zaprasza do biblioteki

W maju Teatr Chrząszcz w Trzcinie zaprasza do biblioteki - Miejskiej Biblioteki Publicznej - to niezwykłe miejsce pełne książek mieszczące się w zabytkowym budynku dworca kolejowego w Rabce-Zdroju. W rozkładzie jazdy TEATRU W BIBLIOTECE widzowie znajdą spektakle najnajowe i lalkowe oraz warsztaty lalkarskie. Atmosfera przyjazna maluchom oswoi je z teatrem, ale też zapozna z biblioteką. Zapraszamy do oglądania, czytania i uczestniczenia dzieci już od 8. miesiąca życia!

TEATR (Chrząszcz w Trzcinie) W BIBLIOTECE

Miejska Biblioteka Publiczna, Orkana 27, Rabka-Zdrój /budynek Dworca Kolejowego/

1.05  /środa/

godz. 15 - PALUSZEK /spektakl/ 5+

godz. 16:15 - TEATR PALUSZKOWY /warsztaty lalkarskie/ 6+

2.05  /czwartek/

godz. 16 - BAM-BAM /spektakl/ 0,8+

9.05  /czwartek/

godz. 15 - PUK! PUK! /spektakl/ 3+

godz. 16:15 - RODZINA MAMUTA /warsztaty lalkarskie/ 6+

18.05  /sobota/

godz. 15 - WITAJKI i PAPATKI

/spektakl/ 1+

Bilety 15 zł

Bilety do kupienia na 30 min. przed spektaklem.

Rezerwacje i dodatkowe informacje: tel.  696 288 398,

e-mail: ,

www.teatrchrzaszcz.pl

www.facebook.com/chrzaszczwtrzcinie

www.lokomotywa.org

Aktualny repertuar zawsze pod linkiem:

Poniedziałek: 12:00-16:00

Wtorek, Piątek: 10:00–17:30

Środa, Czwartek: 9:00–16:00

Sobota: 9:00–15:00

Bam-Bam

Spektakl inicjacyjny dla dzieci w wieku od 8 miesięcy do 5 lat, czyli naj-najmłodszych. Wycisza i oswaja. Spektakl sensoryczny - poza zmysłem wzroku i słuchu pobudza też dotyk i węch... Muzyka na żywo. Zakończeniem jest wspólna zabawa aktorów z dziećmi, a także spotkanie z niezwykłymi instrumentami. Muzyka na żywo.

Czas trwania: 30 min + 15 min zabawy

Witajki i Papatki

Najnajowy spektakl, którego motywem przewodnim są dłonie. Służą do witania, żegnania, zapoznawania się, bawienia, ogrzewania, próbowania.... Na oczach dzieci na scenie pojawia się śnieg, kwiaty, pszczoły, łąka, morze... co jeszcze?  Sprawdźcie sami i zafundujcie swoim szkrabom pierwsze spotkanie z teatrem! Zakończeniem jest wspólna zabawa z dziećmi.

Muzyka na żywo.

Czas trwania: 35 min + 20 min zabawy

Paluszek

Spektakl luźno inspirowany historią o Tomciu Paluszku. Aktorzy z codziennych przedmiotów tworzą na oczach widza ogród i sadzą w nim warzywa. Zastanawiają się, co będzie jak posadzą palec - czy wyrośnie z niego dzieciątko? Gimnastyka wyobraźni i wprawki z równowagi.

Spektakl dla dzieci w wieku 4-9 lat, ale świetnie bawią się też dorośli.

Zakończeniem spektaklu są ćwiczenia na równowagę przeprowadzone przez aktorów.

Czas trwania: 50 min.

TEATR PALUSZKOWY /warsztaty/

Warsztaty uzupełniają spektakl „Paluszek” o własnoręcznie wykonaną pamiątkę – malutką, własnoręcznie wykonaną pacynkę – tylko na jeden palec, którą można później odgrywać domowe  przedstawienia.

PUK! PUK!

Historia przyjaźni bojaźliwego Mamuta, który schował się przed strasznymi dźwiękami do kapelusza i tak przetrwał do naszych czasów. Teraz musi się zmierzyć z nowymi wyzwaniami, w epicentrum których ląduje ekscentryczna Kaczka. Słuchanie dziwnych dźwięków, pokonywanie strachu, budowanie więzów emocjonalnych to motywy przewodnie tego przedstawienia.

Czas trwania: 45 min.

RODZINA MAMUTA

Warsztaty RODZINA MAMUTA uzupełniają spektakl „Puk! Puk!”o własnoręcznie wykonaną pamiątkę – małego mamuta z rodziny naszego głównego bohatera.