2Na terenie Gminy Rabka-Zdrój powołano pogotowie przeciwpowodziowe! Straż Miejska prowadzi całodobowy dyżur telefoniczny. Potrzebę pomocy i konieczność interwencji w związku z zagrożeniem wodą można zgłaszać pod numerem telefonu 18 26 79 2633Harmonogram odbioru odpadów komunalnych na 2019 rok3Wniosek do sporządzanego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego - pobierz2OSTRZEŻENIE METEOROLOGICZNE NR 91 - Intensywne opady deszczu z burzami!

Wydarzenia w dniu: 19 maj 2019

Wystawa plenerowa "Polski gen wolności. 150 lat walk o Niepodległość"

2019-05-17 do 2019-05-19

Wystawa plenerowa "Polski gen wolności. 150 lat walk o Niepodległość"

W Parku  Zdrojowym "Pod Grzybkiem" od 16 maja do 09 czerwca 2019r. można będzie oglądać wystawę plenerową  "Polski gen wolności. 150 lat walk o Niepodległość".

„Wystawa pokazuje awers i rewers naszych działań niepodległościowych - z jednej strony czyn insurekcyjny, powstańczy, ale także pokazuje pracę pozytywistyczną, która uzupełniała czyn zbrojny, jest także miejsce, by pokazać działania o charakterze dyplomatycznym" "Fenomen genu niepodległości, o którym chcemy przez tę wystawę opowiedzieć, to jest fenomen wspólnoty, która zniewolona zaborami, potrafiła nie tylko się odrodzić, ale ukształtować się na nowo, przyciągając do polskości nie tylko szlachtę, ale także chłopstwo, a w późniejszym czasie również robotników"  - tak o wystawie mówi Filip Musiał dyr. IPN oddział Kraków.  Narracja główna, prezentowana na 22 planszach frontowych (białych), uporządkowana została chronologicznie, z wyszczególnieniem kluczowych wydarzeń historycznych i zjawisk kulturowych. Prezentuje najważniejsze momenty walk o wolność i polską państwowość począwszy od konfederacji barskiej, poprzez insurekcje, powstania i rewolucje, na I wojnie światowej kończąc. Na planszach tylnych (czerwonych) zaprezentowano zaś biogramy najbardziej emblematycznych postaci, które swoim życiem, walką i pracą przyczyniły się do odzyskania Niepodległości. Na każdą z 44 plansz przypada co najmniej jeden biogram, co łącznie daje bogaty zbiór blisko 50 biogramów postaci historycznych. Odbiorca wystawy może dowiedzieć się więcej o postaciach powszechnie znanych, takich jak Tadeusz Kościuszko, Adam Mickiewicz, Romuald Traugutt czy Józef Piłsudski, ale też poznać losy bohaterów mniej oczywistych, jak ksiądz Brzóska, czy Karol Sienkiewicz.

III etap Podhale Tour 2019 w gminie Rabka-Zdrój

Chabówka
2019-05-19 do 2019-05-19

III etap Podhale Tour 2019 w gminie Rabka - Zdrój

Stadion i tereny Ochotniczej Straży Pożarnej w Chabówce, będą bazą organizacyjną III etapu zawodów kolarskich Podhale Tour 2019 o Puchar Burmistrza Rabki-Zdroju, które  zostaną przeprowadzone  w niedzielę 19 maja.  Zapisy już od godz. 9:00, a start planowany jest w samo południe.  W zawodach mogą startować zarówno  amatorzy jak  i zawodnicy posiadający licencje kolarskie. Organizatorzy spodziewają się zaciętej walki o czołowe lokaty, zwłaszcza że krystalizuje się sytuacja w klasyfikacji generalnej, gdzie szanse na zwycięstwo i zdobycie głównej nagrody, Kolarskiego Pucharu Podhala, ma jeszcze kilkunastu zawodników a liderem po dwóch etapach jest Marcin Węgrzyn.  Bezpośrednio przed startem głównym o godz. 10.45 odbędą się zawody rowerowe mini Podhale tour dla dzieci i młodzieży szkolnej o Grand Prix Rabki-Zdroju. Organizatorem imprezy jest TC Orzeł Spytkowice, Miejski Ośrodek Kultury w Rabce-Zdroju, oraz miasto i gmina Rabka-Zdrój.

Link do trasy wyścigu:

Regulamin:

Serdecznie zapraszamy!

Podhale Tour 2019

2019-05-19 do 2019-05-19

Podhale Tour 2019

W najbliższą niedzielę 24 kwietnia we Wróblówce odbędzie się inauguracja tegorocznego Podhale Tour 2019. Są to cykliczne zawody w kolarstwie szosowym, składające się z pięciu etapów. Trzeci etap Kolarskiego Pucharu Podhala zostanie rozegrany 19 maja w Rabce-Zdroju, gdzie kolarze powalczą o Puchar Burmistrza. Podhale Tour to impreza amatorska, więc może w niej wziąć udział każdy, kto się czuje na tyle mocny by pokonać trasę, wystarczy mieć sprawny rower i ukończone osiemnaście lat /poniżej wymagana zgoda rodzica/. Każdy etap to oddzielny wyścig, ale jest też prowadzona klasyfikacja   generalna całego cyklu. Zwycięzca Podhale Tour 2019, zdobywa Kolarski Puchar Podhala.

Organizatorem imprezy jest Towarzystwo Cyklistów Orzeł Spytkowice, któremu partnerują Gminy: Czarny Dunajec, Rabka-Zdrój, Raba Wyżna, Lipnica Wielka, Spytkowice oraz Powiat Nowotarski. Patronat honorowy nad zawodami objęli: Poseł na sejm RP - Edward Siarka i Starosta Nowotarski - Krzysztof  Faber.

Pierwszy etap to wyścig o Puchar Wójta Gminy Czarny Dunajec i odbędzie się już 28 kwietnia. Trasa liczy ponad 80 kilometrów i prowadzi podhalańskimi drogami z Wróblówki przez Ludźmierz, Rogoźnik, Ciche do Czarnego Dunajca , gdzie na ul. Kamieniec Górny będzie meta. Mimo, że etap jest dosyć długi jak na początek sezonu, to jednak trasa jest w większości prawie płaska i bardzo szybka z jednym krótkim podjazdem na każdej rundzie.  Zapisy do pierwszego etapu jak i całego cyklu Podhale Tour, będą przyjmowane w biurze zawodów na stadionie we Wróblówce  w dniu zawodów w godź od 9,00 , start odbędzie się o 12,00, a przyjazd pierwszych zawodników na metę jest planowany na 14,00.  Dla najszybszych przygotowane są trofea sportowe i nagrody, a wszyscy uczestnicy biorą udział w losowaniu atrakcyjnych upominków,  ponadto każdy uczestnik otrzyma pamiątkowy medal.

Organizatorzy nie zapominają o dzieciach i młodzieży szkolnej, dla nich jest przygotowany cykl zawodów rowerowych Mini Podhale Tour, o Puchar Prezesa Banku Spółdzielczego w Rabie Wyżnej. Pierwsze zawody o Grand Prix Gminy Czarny Dunajec odbędą się też w niedzielę we Wróblówce. Więcej  informacji, regulaminy, zdjęcia,  trasy i inne  szczegóły znajdują się na  http://www.podhaletour.tcorzel.pl/